Ford Puma 16V (1999) 1.4

cha - - Aslan Kral Puma 1.7-16V bir küçük kardeşi, bir tür vardır. Onun adı 1.4-16V Puma, 1.7 kadar korkunç görünüyor, ama çok daha az keskin pençelere sahiptir. Gerçekten yüksek seviyede Disney ile avcı ...

125 beygir gücü Puma 1.7-16V Ford da Disney bir tür bir Puma gönderir yanında orman gizlemeye: 1.4-16V. Ayrıca, ama 90 hp zestienkleppertje. Doksan hp? Bir şey kesin: it-ısırma yanı dört yüz olduğunu. Hatta canlı bir hayal gücü ile bunu scheurijzertje çağırabilirsiniz. Bu coşku dolu bir araba değil. On, on beş atlar sadece daha lezzetli olmuştu. ahırda doksan atları ile performans açısından çok getirmeleri gerekmektedir. dört silindirli şiddetli geliyor, ama nasıl bir ton Puma daha ileriye daha avı hızlandırıcı iterken fark düşünün. beşinci viteste sürat sollama bile, bir takvim bakmak için biraz eğilimi olsun. Tabii ki, normal kullanım için, Puma pürüzsüz, ama aşırı dinamik fikirler daha iyi bu durumda unutmak almıştı.
Hatta çok daha hızlı fabrika vaat daha örneğin kağıt, hatta yanlış değil biraz üzerindeydi onbir sayımı, bir sürat süresi 0-100 km / s, ama sen gerçekten savaşta tüm yeteneklerinizi atmak zorunda bunun için. güzel alüminyum vites kolu etrafında vites ile garip aniden o kadar çevik adımlarla bu sürümde geçer. Ve gerçekten viercilindertje yeterli güce sahip emin adımlarla devrimleri yapmak istiyorum. Ayrıca yüksek hızlarda Yorum göndermek için oraya geldi. Beşinci vitese dördüncü anahtarlama, örneğin, rahatsız edici ilgi büyük gerektirir.
Öte yandan, ülkemizde sürdü hala gerçekten güçlü olduğunda, kabul edelim? Nadiren yapmak. Ve düzgün çapraz tabii en iyisidir. Vahşi bir ruh hali bir kere mi, sabırlı olmak zorunda, ama hız göstergesi hala etrafında 180 km / h durur.
Ayrıca birçok terbiyecisi motoru tarafından Puma şasi doğal karıştırmamak izin vermemeliyiz. O çok kolay gönderir. Ne çok hafif ve yeterli duygu ile. Ve güzel cep. Üstelik süspansiyon çok sağlam ayarlanmıştır, bu yüzden meşhur demir gibi bir köşeyi döner. Özellikle uzun koşucular ve döner kavşaklar tarafından bu açıdan bir zevk vardır. nokta hızlanmaya değil, yana ele bir rol oynamaktadır. Ve küçük yanlış. Frenler? Bir blokta ise.

Yeni Kenar
Geriye kalan Puma düzgün Yeni Kenar çizgidir. Cesur ve çok başarılı. pencere ve burun, küçük projeksiyon ışıkları ve ikiz Farlarından yuvarlatılmış hatlar gibi çarpıcı ayrıntılarla. yuvarlak aydınlatma üniteleri görünümlü dünyaya ortak Üç. keskin eğimli tavan çizgisi geniş arka kısmına entegre bir gizli spoyler akar. ana dış fark tekerlekleri bulunmaktadır. Hafif metal oldukça sıkı jant kapakları ile değiştirilmiştir. Neyse ki, tekerlekler halen 50 serisi lastiklerin. Ve de, işte bu gelir zaten.
Ayrıca Puma içinde iradeli karakteri ile bir araba. şekil fonksiyonu için aşikardır. Bu örnek açılışta erişmek için derin, ama zor sağlar. Uzun ve dar. Ve iki çocuk için en odada iki arka koltuk olduğu. binici çok daha şımarık. ekipman kesinlikle yanlıştır ve spor ön koltuklar sıkıca doldurulmuş mükemmel ve lezzetli. direksiyon kısmen deri ile kaplıdır ve güzel dokunur her türlü eğlenceli bir pano görünümleri vardır. Sadece metre ... beyaz? Ve alüminyum benzeri bir şey daha olamaz artık pano panelleri alüminyum rengi vardı? böylece Biraz sevimsiz.
Depolama alanı? Küçük. orada burada küçük cepler. Ama böyle bir arabada hesaplamak yoktur. Orta ön neredeyse Nobel Ödülü'nü hak küçük bir kap var. Sonunda bir yerde kapmak için GSM telefon koymak. Onsuz hemen korkunç bir şekilde o.
Tamamladı. Puma baz motoru ile yeterince 'eğlence' devam? 40.000 guilders için, erkek ya da kadın vardır. Yani 1.7-16V 45 binde oldukça farklıdır geliyor. Eğer performans açısından yapmak zorunda kurban bizim tadı çok büyük. Ama yine de bir alet.

işaretmodelkarosertransmisyonsürmeTest Yılfiyat
Ford
Puma 1.4i 16v
3 kapılı, kupa
5 vites, Manuel
için
1999
€ 16.788 FİNANSMAN?
yakıtbenzin
motor4-sil. doğrultusunda
deplasman1388 cc
maksimum güç5,500 rpm'de 66 kW / 90 hp
Maksimum tork4000 rpm'de 122 Nm
Uzunluk / genişlik / yükseklik3.984 mm / 1.674 mm / 1.344 mm'lik
dingil açıklığı2446 mm
kitle boş1.009 kg
kapasite391 kg
lastikler195 / 50VR15 Fiyatlar
En yüksek hız180 km / h
Hızlanma 0-100 km / s ölçülen11,2s (11,9s)
4/5 yılında Hızlanma 80-120 km / s11,0s / 18,5s
ölçülen yakıt7.2 l / 100 km
(Üretici firma: 7.2 l / 100 km)
CO2 emisyonları171 g / km
Detaylı özellikler
  • +güzel tarz
  • +mükemmel kullanım
  • +ekonomik örnek
  • -Tamme performans
  • -bitirme pano