Limon Saxo 1.1 x (1998)

Bazen AutoWeek sadece sıradan ev: Biz ayak işlerini yapmak gerekir. Bu yüzden iyi bir araba almaya düşünüyorum. Bu test için, biz Citroën Saxo seçtik. Büyük soru: o bizim listenin nedir?

Temel Saxo (yaklaşık 21 mille) 60 kW bir 1.1 litre motora sahip: bir asfaltverschroeier çok. kesinlikle - Ama şimdi eve geç her zaman mesajlarınızı gelip söylemek. Saxo bilir halatlar: aslında ara sprintlerin de 100 14.1 saniyede sürat performansına göre de değildi. Dört biz etrafında 13 saniye ve 19.1 içinde beş gerekiyordu. 120 Üstü o son sürat yönünde sürekli çalışır bile, moral o çıktı. Saxo bir iyi var "hız heyecanlar". Tam olarak o nedir? Faktörlerin bir kombinasyonu olabilir. İlk oldukça düşüktür belirtir ve Zemine yaklaştıkça, zor gitmek göründüğünü biliyorum. Ayrıca, o hafifçe üzerinde hisseder; 780 kiloluk bir ağırlığa sahip şaşmamak. Bunun da 1 tüketimini yararları: 13.5. 100 ve 120 km / saat gürültü seviyesi dB 74'e 70'tir. Biz vadede tamamen farkındadırlar "alışveriş arabası" aşağılayıcı bir şey, ama bazı motorlu performansı söz konusu olduğunda, biz Citroen hakkında söylenecek bir şey yok. O çok hızlı ve artık karayolu üzerinde kullanılır.
Citroën Saxo bu uygulamada hiçbir güç direksiyonu vardır. sadece birkaç sandık yüklü varsa, büyük olasılıkla şu hissetmezsiniz, ama o sadece oldukça ağır gönderir. rolü üzerinde bir kez endişelenecek az var. Kim birçok kısa çalışma için kullanılan araç, biz kesinlikle ekstra yardıma satın almak öneriyoruz. O zaman bu, dahası, orada belirir"faturada ekstra n f 1200.
Yukarıdaki testler açısından ortaya geldi, biraz yeni tutarken. aniden Gaz kenara adım atmak yok geri Saxo istediği hızlı köşesinde ortasında gitmek standart uygulama içinde. sportmen binici için güzel, ama bize görünüyor tipik alışveriş sürücüler (st) için gerçek bir ihtiyaç olduğunu. Şimdi Citroen sık sınırı üzerinde tahrik olmayacak, ancak açıkça belli eylemlere yanıt veren Saxo olduğunu bilmek güzel olduğunu. Yani Fransız'ı veya daha tipik otomobil sürücüleri yapar.
Tamam direksiyon bakanlığını biraz ağır, ama ne hakkındadır? en anahtarı bakalım. Saxo bazı vurgu devresini ihtiyacı ve tepsi yumuşak tereyağı türüne henüz belirlenmemiştir. Frenler? Alışveriş rutininde hiçbir şikayet. Ön diskler ve arka davul geleneksel kombinasyonu yeterli.

parti için oda

Tabii hangisi çok önemlidir: yapmanız "Saxo içinde alışveriş bir bit almak? ince işe. Gerçi daha geniş olduğundan rakipleri vardır. Tabii o zaman katlanan arka koltuklar ve tüm yiyecek için yeterli yer ve güzel bir parti için içki ... Faydalı Bagajda ışıklandırmadır. Birçok süpermarketler uzatılmış çalışma saatleri ile kolay bağlantı - en azından karanlık bir deliğe eşyalarını atma.
Saxo sandalyeler oturmak. Bunlar geniş ve iyi destek sağlar. Ama biz çok çok düşük ve ayarlanabilir değil direksiyonda tekrar sağ dikkat etmeliyiz. o gidonlara vardı veya geri kaymaya bir parça koymak ve o niyeti olmasın da sorunların bir sürü uzun bacakları olan insanlar, onların şasi var.
Bizim verstouwertje atmosfer gayet - biz baz modeli ile ilgileniyor olduğunu düşünün özellikle şunlardır: o alamadım kel. Ama kel nedir? Biz içeride ayarlanabilir aynalar ve renkli cam, Hava yastığı ile donatılmış bir araçta bahsediyoruz. Neden baz? Zor, siyah ve hala biraz ucuz: Eğer kapılarda plastiğin şey empatik kullanım garipseyecek çünkü biz biraz vardır şımarık. tamponlar, aksi standart enjeksiyon kalıplanır. Bir immobilizer standarttır.
Bir hafta Citroën'in teklif iyi bir göz atmak zaman vardı geçirdi. Ve şimdi büyük bir soru: yok bizim listesinin Saxo üst? Biz ekipman iyi olduğunu bulduk. Ayrıca Saxo lezzetli çalıştırır: Işık ayaklı ve hızlı. Bu yüzden Citroën ile alışveriş yapmak!

işaretmodelkarosertransmisyonsürmeTest Yılfiyat
Citroën
Saxo 1.1i X
3 kapılı, hatchback
5 vites, Manuel
için
1998
€ 9752 MALİYE?
yakıtbenzin
motor4-sil. doğrultusunda
deplasman1124 cc
maksimum güç6,200 rpm'de 44 kW / 60 beygir
Maksimum tork3,800 rpm'de 88 Nm
Uzunluk / genişlik / yükseklik3,718 mm / 1.595 mm / 1.379 mm'lik
dingil açıklığı2385 mm
kitle boş780 kg
kapasite530 kg
Kitle römork / frensiz frenli600 kg / 390 kg
lastikler155 / 70TR13 Fiyatlar
En yüksek hız162 km / h
Hızlanma 0-100 km / s ölçülen14,1s (15,3s)
4/5 yılında Hızlanma 80-120 km / s13,0s / 19,1s
ölçülen yakıt7.4 l / 100 km
(Üretici: 6.7 l / 100 km)
CO2 emisyonları160 g / km
Detaylı özellikler
  • +iyi ekipman
  • +güzel araba
  • +geniş performans
  • -Hiçbir hidrolik direksiyon
  • -Çok düşük kontrol