Land Rover Discovery Spor

Yeni bir alt etiket isim bombalama Freelander Land Rover Discovery halefi 16Met. Range Rover ve Defender'ın Arasında, o da sert koşullar altında gelmesi gerek. Donmuş ay manzarası biz kendi adım ile bunu hissediyor.

Güneş yalnızca açık ancak akşam yine baskınlar birkaç saat zaten. Biz en iyisi ikisinden hangisi bilmiyorum çünkü sorunsuz birbirlerine yıl irade şafak ve gün batımı gökyüzünün Bu kez, ve, günler kısa ama güzel. Bizim zaten çok koyu renklere karlı ovaları da, ufukta ışıklar volkan fazla on bin yıl önce püskürttüğü lav olarak ufka karşı büyük koni Tamam parlak turuncu. Buzul üzerine biz bir asker Orklar zaman bize musallat bekliyoruz, ancak biz Rohan atlı değildir ve bu Orta Dünya, ancak İzlanda değildir Þórisjökull. Sağ dünyanın en flatulent bölgelerinden biri haline araya Kuzey Amerikan ve Euaziatische tektonik levhaları boyunca sürtünme üzerinde. Orada burada, içinden aardkieren arasında güçlü kükürt kokulu buhar spiraller, ama eindeloze, yaşanması zor beyaz vahşi odası baskın ve Land Rover bu nedenle daha iyi bir dekor yeni Keşif Sport softroader çok daha fazla olduğunu kanıtlamak isteyebilirsiniz vardı çocukları okula getirmek.

Alt etiket

Bugün İzlanda üzerinde sürücü araba, aslında yeni instappertje Land Rover'ın, araba gibi 1997 yılında başlatıldı Freelander, halefi kim ortak adamın ulaşamayacağı daha yakın hala seçkinci marka getir. başarı ile çünkü Freelander daha bu sınıfta birlikte korna istediği diğer markalar gibi hissettim bu nedenle kompakt SUV üstüne hızla tırmandı ve. onsekiz yıl iki kuşak (kutuya bakınız) küçük de Freelander veda zamanıdır. En isimde, Keşif Spor düpedüz halefi olduğu için. Land Rover Discovery süper lüks Range Rover ve Defender Spartalı arasına konumlandırılmış yeni bir alt etiket oluşturmak için isim istiyor. Bu yeni model ilk bakış tasarımı açısından araç daha yakın Range Rover doğru çok süzüldü olan her durumda bize öğretir. araba oldukça ince ve zarif aynı zamanda çok sağlam, ama görünüyor. Elf ve Ork içinde. Bu tip kalın Cı-ayağı ve davlumbaz gibi tipik yer avare-elemanları da burada tutulduğu kenarları etrafına katlanmaktadır.

Yükselen takoz pencereler sayesinde Land Rover onlar 'tiyatro' dediğimiz bir oturma düzeni yapabilir; arka koltuk ön koltukların daha yüksektir, arka den tekrar daha yüksek (opsiyonel) üçüncü sıra için, kimsenin tuzağa hissetmelidir. Yolcu iyi dağıtmak için (veya bagaj bölmesinin artırmak için) için bacak mesafesi için arka koltuk hareket yönünde onaltı inç hareket ettirilebilir. Hatta arka koltuklar ile dönebildiyse son Freelander yirmiden litre daha hala 479 bagaj litre ve var. hatta 689 litre kaybeder ve hatta bu sınıfta önemli ölçüde bu olabilir, ön pozisyonuna kadar bankanıza kaydırın. Bu kısmen üçüncü sırasını içerecek tekrar ihtiyaç vardı daha az alan işgal etmektedir yeni geliştirilmiş çok noktadan bağlantılı arka süspansiyon etmektir.

muhafazakâr

Keşif Spor pano oldukça muhafazakar bir tasarımdır. Kara açıkça tanıma yenileme ötesinde Rover, ama bu onlar Range Rover serinletici unsurları eklemek vermedi. Bu Keşif Spor hepsi çok basit üzerindedir. malzemeler, düzgün terbiyeli daha bitirmek üzere, ama orta konsol hala bazı sert, pürüzsüz plastik bulabilirsiniz. Ergonomik hepsi güzel düzenli. belki tasarım bazı muhafazakar bulursak Land Rover ileride kesinlikle düşünüyorum: (aynı zamanda yedi koltuklu versiyonu) her yolcu onun telefon, oyun konsolu veya tabletinizi şarj etmek kendi USB portu vardır.

bir buçuk gün sonra sıradan koşullar Hollandalı altında Keşif Spor sürüş özelliklerine çok fazla söz snowplows. metal çivi tıkırtı aramızda Reykjavik nedenle birkaç asfalt üzerinde kilometre ve biz bunun için çok fazla kavrama etkiledi. Ama araba yoldan yeteneği şimdi daha da biliyoruz. Kabul, biz sadece 4x4 versiyonu sürdü, ama kesinlikle biliyorum değildi. arasındaki Bariyer sol ve sağ Discovery Spor değildir ve bu onun karlı dağın sol tarafını vurduğunda bize duran bir durumda sıkışmış bir arabaydı. Bununla birlikte, (ön ve arka aks arasındaki güç dağılımını düzenleyen) ara diferansiyel koşullara bağlı olarak, otomatik olarak açık olduğunu, bu tür bir kesme var. ön veya dönmeye arka tekerlekleri tehdit, engel giderek eğirme tekerlekleri altında kaymasını çok ihtiyaç duyulan elektrik önlemek için açık olacaktır. Ünlü Arazi Yanıt Sistemi ayrıca sıkılır ve normal, çim / çakıl / kar, çamur / kum ve sporların bir seçenek sunar edildi. Bu motor, otomatik vites kutusu, ara diferansiyel ve hidrolik direksiyon zayıflama parametreleri düzenler. ayrıca artırıldı Keşif Spor Tepesi İyi Kontrol ve ayrıca. Dik bir yamaç azalan ayarlanabilir hedef hız beş km / saat altıdan azalır. Bu kadar görünmüyor, ama nispeten olsa, sen kaygan donmuş karda özellikle olduğunda her iki tarafta dik, esneyerek uçuruma aşağı sürünür. Sonra böyle bir yağ işinin sonunda elbette sadece Nehir sesi rastlamak olabilir ama muhtemelen bir sorun değildir. Bu araba, iki feet seyyar derinliğine sahip ve bu rakipler gargara zaten bir düzeydir.

çocuk oyuncağı

Düşük aralığı ile bir aktarma durumu bu araba yok, ama bu bayan otomatik dokuz vitesli düşük birine biraz gerisinde bu kadar kısa olduğunu birinci vitese karşı, çünkü darbe yaptı. Araç bu sert koşullarda neredeyse çocuk oyuncağı sürüyor. Kuşkusuz, özel lastikler zafer önemli bir kısmını hak değil, aynı zamanda araba kendisi Adını da buradan almıştır. 190PS SD4 makinesi güzel düzgün ve hareket hemen hemen fark geçer, devir düşük kalır ve gevşek sessizce kaynamaktadır.

Biz afterworld Keşif Spor serisinde olayları biridir ve güzel bir fiyat etiketi de var. SD4 SEÇ Lüks listesi çerçevesinde € 72 200 temsil eder. Ama celladın off-road performansı ülkemizde neredeyse hiç kimse gerektirecektir ve bu iyi haber getiriyor: giriş seviyesi Freelander daha on bin daha az kapıda sadece € 40.700 için kayma sen. Bu Land Rover hangi eD4 çekişli dağıtılmasıyla elde etti. ile birlikte bir ağırlık azalması önemli ölçüde daha az CO2 emisyonlarının izin verir ve bu daha az BPM anlamına gelir. Yani kayma sadece altı-ileri manuel ile aynı zamanda. Si4 hangi biz otomatik şanzıman ve 4WD ve diğer iki dizel, TD4 ve SD4 150 hp beygir 190 için, orada sadece 4WD, ancak altı ileri vitesli manuel şanzıman seçeneği ve otomatik dokuz hızı ile birlikte tek nedeni.

Keşif Spor Hollandalı bayi gelecek yıl erken olduğunu eD4 geliyor biraz daha uzun yaprakları ve Eylül 2015'te yapılacak.