Mercedes C-Serisi Estate

8Mercedes-Benz pazarında yüksek yeni C-sınıfı koyarak stratejik bir tercih yaptı. Pahalı, ama aynı zamanda lüks, güzel ve taş olduğunu. Daha sonra sürücü varyantını bağlayabilir misiniz?

Bazen ilk başta buna inanmıyorum çünkü hız üzerindeki ekstra bir göz atmak gerekir. gemide kalan normal konuşma düzeyinde birbirleriyle sohbet edebilir şekildedir. arabanın kararlılığı küçük direksiyon düzeltmeleri gerekmektedir olduğu çok iyi. Ve motor oldukça gürültülü seyirciler olmasına rağmen, yalıtım gibi az yolcu sizi rahatsız olması şekildedir. Bu arada, hız göstergesi 220 km / s gösterir. Ve araba kendi maks gerçekten. Yine bir dört silindirli dizel kötü. O zaman C sınıfı ne kadar iyi görmek için izin verin. Hayır, böyle hızları asla ve Hollanda'da yok. Araç bu hızlarda çok sakin davranıyor Ama eğer stres zamanlarında sessiz bir sürüş oldukça sığınak bahse girebilirsiniz.

yarışma
Mercedes bu segmentte olmak istediğini arayan bir dönemdi. Audi ortaya çıkması bir ek doğrudan rakibi verdi ve kesinlikle Hollanda'da ağır pazar payı Mercedes dönmelidir. Bu önceki nesil C sınıfı anlamlı sportif olduğunu sebepsiz değildi. O (şimdi Mercedes nispeten genç kavram) daha genç bir kitleye hitap etmek umuluyordu. Eğer ızgara üzerinde yıldız istiyorsa Yani ekipmanın düzeyine bağlı seçebilir. hipper insanlar içeride, Eski müziklerle çeken. Buna ek olarak, araç imalat kalitesi hala mükemmel iken biz, marka alışmış çok daha sportif oldu. Ne yazık ki, modeli BMW ve Audi arasındaki savaşta hayatta kalmak için yeterli karakter vardı, dahası, marka motorlu ve ritmi ısırdı.
Tamamen farklı bir kurs için yeni Mercedes C seçilen sebepsiz değildir. Eh, hala üzerinde veya içinde yıldız seçenek, ama aksi takdirde bu eskisinden daha farklı bir arabadır. Küçük bir S-Class haline tüm yüzeylerde. Daha önce daha büyük daha rahat ve lüks. genç daha dinamik müşteri artık CLA veya A-Sınıfı bayiye gidebilir, C bu modellerden önemli ölçüde açıkça.

uzay
Tabii ki, emlak yeni biçimde yıkanmak etti. Önyükleme Eğer 1510 gelmek bankalar söndürebilir, makul 490 litredir. arka koltuk düzgün. BMW 3 Serisi dan Mondeo veya Suberb seviyesini, ama kim geliyor beklemeyin, memnuniyet duymaktadır. Önde de ince mekansal hissettiğini olduğunu, asıl dikkat çekici olan her şey oldukça uzakta arkasına konumlandırılmış olmasıdır. Kafan hala size ince olabilir sürerken, neredeyse sütünüyle geçmiş. Malzemeler trim seviyesine bağlı olarak tabii ki, ancak isterseniz C sınıfı güzel bitmiş gerçekten eşsiz olduğunu. koltuklarda ve kapı deri, güç penceresinin düğmeleri: Bu gerçekten bir BMW 3 Serisi veya Audi A4 bambaşka olduğunu. Lexus IS hala bu segmentte en yakındır. Araba fiyatları da yukarıda. Bunu iletmek ya da değil, ama her durumda açıktır nerede o kadar para: Mercedes açıkça rekabetten kendilerini mesafe amacıyla araba geliştirirken taviz istemiyordu.
Ne yazık ki her yeni model için yeni motorlar bir bütün yığın geliştirmek için Mercedes mümkün değildir. Ve bu nedenle, marka zaten var ne devam etmelidir. Ve dört silindirli hala piyasadaki en iyi değildir. 20 beygir gücü kaybolur sanki benzinli motorlar, biraz halsiz hissediyorum. Öte yandan Dizel çok gürültülü ve yeterince karmaşık değil. Özellikle Audi onun TFSI ve Mercedes-blok TDI kesim yapar. benzin versiyonu gerçekten temel sürümü atlayın. En ucuz dizel, 220 BlueTEC'in yeterince 170 beygir gücü sunar. Biz de aynı motoru var, ancak daha fazla güce sahip güçlü bir şeylerin 250 BlueTEC'i, deneyin. Bu nedenle o maalesef 20 ek hak etmeyen, az etkilidir. Ayıp, şimdi 220 büküverildi ne kadar iyi fark etmesinden dolayı. Kendine çok kısa satmak, ama fiyat farkı önemli. C-sınıfta hemen her şey gibi oldukça pahalıdır. Ama sonra inanılmaz iyi bir araba getiri alırım. Bir Mercedes hiç olmadığı ve gerçekten her zaman olması gerektiği gibi.