Volvo V40 D4 Karbon Sürümü Polestar’ın

200 hp sıcak hatchback olsaydı 16Een Volvo V40 R-tasarım paketine sayesinde bile mütevazı motorize D2 benzeyebilir. Bir adım daha, Karbon Baskı. O değil de hızlı gibi yapar, aslında bazı alabilirsiniz. bir çatı ile bu sınırlı V40 karbon fiberden yapılmış, ya da en güçlü dizel motor veya başlık altında güçlü benzin sahiptir.

Toplamda 343 adet, Hollanda için 100. Eğer çok sık gitmek karşılaşmazsınız Volvo V40 Karbon Edition'ı teslim sınırlı. Volvo bu sınıfın hepsi değil 343 yılında başladı sonuçta 343 Bu sayı, boşuna değil mi? Hiç aslında DAF 77 gibi 300 serisi düşünülmüştü ama vurmadan önce pazar Volvo'yu satın aksi vaftiz oldu. Bu Karbon Edition'ı görün ama bir haraç bütün bu sıkıcı hatchback etrafında asılı olarak araba hakkında büyük havasız, en iyi şey, arka çekişli oldu var. Yani 100 toplam sayısından Hollanda'ya gelip şimdi bile üç yıl boyunca fiyat listesinde olduğunu güzel, ama tabii modeli Hollanda'da iyi yaptığı da onunla ilgisi var. hep olumlu toplanma kategoriler oldu gerçeğiyle Destekli. Hala% 20 ek (önceki yıl bile% 14) için uygundur bile D4, bu nedenle yerleşmiş kira binici dikkatini bilir.

Polestar'ın

2.0 dizel 190 hp ve 400 Nm sunar, bu bu sürüm Polestar'a, Volvo'nun ev tuner ile gıdıklayan olması dışında, derdi kompakt otomobil için yeterlidir. Model adı yanında bir ince mavi temiz küçük logosu buna gelmekte ama bu olayla beyaz lake göre bir şey değildir, aynı zamanda R- tamponlar ile birlikte daha sonra siyah karbon fiber tavan ve ayna aynı malzemeden, özel arka rüzgarlık kapaklar ve tasarım paketi: ne kadar kalın ve bunu istemek çarpıcı? Tüm bu gösteriş de dönüştürmek için harekete ila 19 inç jantlar da ona düz lastik ve alçaltılmış süspansiyon yardımcı olur. adam Çünkü, ne arabanın altında ne çok hissediyorsunuz. Bridgestone Potenza lastikleri onlar yolun ayarlı versiyonunu sunar 440 Nm dönüştürmek ne kadar iyi asfalt nedeniyle, etkileyici sopa. tam güç ivme üzerinden ufku yetiştirmek bir pateni eğilir bile yapabilirsiniz 'nokta' ona iyi sonuç. Hızlı kavşaklarda alarak düşünün. Sen 'gerçek' içerisine doğru tekrar burnuna sonra gaza yarım yarıda tavır almaya Göbekli gitmek yürütmektedir. Burunda iyi kavrama, onun büyük bir adım ileri sürülen ancak bijtgrage kauçuk da bir dezavantajı vardır kenara dikkate almazlar. lastikler düzgün bazı yol gürültü yapmak. Bu katı bir araç da azaltılması rağmen, V40 hala yeterli bir yay ilerlemeye sahiptir. O bir standart V40 daha sert hissediyor. sportif sürücünün can o da biz şüphe standart otomatik şanzıman geçerli olup olmadığı ancak tamamen normal bir hayat. Hollanda, Karbon Edition'da, D4 sürece de 245 hp T5 (benzin) (aynı maliyet), her zaman otomatik bu 8 hıza bağlı alabilirsiniz. Güzel bir kap, ama gerçek Zor Ölen tam kontrol arzuları ve büyük ölçüde kendilerini yüzgeçler kontrol ama hızlandırıcı gitmek ya da kontrol etmek zorunda Başka henüz havzası kendisi geri çevirmek için karar verir. lezzetli orta aralığında motor tutmaktır. Sonra Kutup Star, en ince üzerine odaklanmıştır, arkada o itmek. 2500 ve orada olur 3500 tarihleri ​​arasında, 1.750 rpm'de 440 Nm maksimum tork onun olsa aynı hızı gerginlik zirvelerinden standart şartları en. Ama onun 190 hp için oppepbeurt 4250 olmadan blok yapmalıdır 200 beygir gücü, başarmanın tek 4000 rpm çalıştırmak gerekiyor. Mesaj gayet açık. Polestar'ın Orta aralıkta yumruk için de geçerli. Nedenle, biz Hollanda'da manuel şanzıman sipariş edilemez talihsiz bir durumdur. Makine hızlı istediğinizden daha geri döner ve sonra son derece yüksek tork, düşük ve orta sınıf tork verebileceği harika duygu daha az hissediyorum. Bu arada, onlar da Polestar'ın makineyi elden. anahtarlama süresi tankı eriterek önceki geri döner ama biz langırt kendini tercih gaz içinde orada da bir eğride açık ve olmadığını dikkate alır, hızlıdır.

süper

Polestar'ın biçimlendiren R-Design koltuklar İçinde süet ve deri ve kırmızı kemer kombinasyonu ile kaplanmış oluşur. Büyük bir atmosfer. Kapıyı açar çekersen zaten çamurluk plaka üzerinde bir karbon şerit görüyoruz. Koltuk bir V40 ve lezzetli kalın direksiyon ve direksiyon kolonu uzak sürücüye iyi bir koltuk vermek iyidir. Sen tüketimine bilgi odağı yatıştırıcı bir baskın takometreli garishly kırmızı araçlarının atmosfere değiştirebilir. multimedya sistemi araba dünyanın en son standartlara oldukça küçük bir ekrana sahip ve hizmet çok hızlı değildir. Araba zaten üç yıldan fazla çalışır ve gelişmeler hızlı gitmek. V40 hala dinamikleri ve tasarım gibi ama yer ihtiyacı olmayan insanlar için idealdir bir şovmen olduğunu. -yani Karbon Sürümü daha bir mutlu ve gerçek meraklıları için hala Polestar'ın boost olasılığı vardır R-Design paketi gösterisi üstünde bir optik destek alırsa. Elimizde geçen baskının olmadan iyi olurdu.