Bu yeni Nissan Leaf olduğunu!

Nissan'ın pazarlama makinesinin uzun teaser kampanyasının 234Na çökmek izin verilir. Bu tamamen yeni Nissan Leaf Çünkü!

Japon elektro öncülerinden ilk nesil alıcılar bulmak için biliyordu. 2010 yılında piyasaya sunulmasından bu yana, 280.000 kopya sattı ve Nissan yıl düzenli modelini yükselterek dikkatleri geri tutmaya çalışırken üzerinde bulunmaktadır. Böylece havalandırma sistemi, revize ve sonraki daha küçük 24 kWh paketi için mevcut büyük 30 kWh pil takımını oldu. Tüm raf orijinal Yaprak kariyerinde benzer sona ermiş ve. Barça Yaprak onu repays!

Daha önce teaser biz Nissan bambaşka bir yaklaşımın teknik tasarımını atar sonucuna başardık. İkinci nesil Yaprak oldukça Nissan-gama geri kalanı ile olan IDS kavramı onun etkileri ile, bir 4.49 m uzunluğunda ve 1.79 m genişliğinde taşıyıcıyı sahiptir. elektrikli hatchback o "farklı" ve oldukça sıkı görünüyor gerçeğini satın almak için daha çalışır. Zamanının Çocukken, Yaprak da gayet popüler hale yüzen bir çatıya sahip. C-kolonu aslında siyah gerçekleştirilir. Çatı fotoğraflarda siyah olmasına rağmen, aynı zamanda diğer renkler mümkün bulunmaktadır. dingil mesafesi önceki yaprak büyüklüğünde 2,7 metredir. Ancak, biraz selefinden daha ağır 1535 kilogram ağırlığında olan bu yeni gelen.

İç olarak Nissan 7 inç renkli ekran ölçme birleştirir; Koltuk ve direksiyon mavi kaplama dikiş ile karakterize edilir. önyükleme şimdi 435 litre ölçer. Nissan ayrıca kaptan köşkünde gönderilerinizi inceleyerek daha keskin direksiyon içine koyar.

güç aktarım

Sonra belki de en ilginç soru: Yeni yaprak pil ne kadar büyük? Şimdi: 40 kWh. Bu kapasite Nissan şu anda sunuyor 30 kWh en güçlü paketinin 10'dan kWh yüksektir. pil boyutunda önceki yaprakta kopyasını temin 30 kWh ile tam olarak aynı boyutta açısından olduğunu. Nissan daha yüksek bir enerji yoğunluğuna sahiptir, lamine lityum iyon pili, tek tek hücre elde etmek için geliştirilmiş iddia.

EDC devresinin göre, yeni Yaprak bir şarjla kadar gitmek 378 kilometre var. Buna karşılık, ilk yaprak 30 kWh içine 250 kilometre göre ölçüm döngüsü başladı. Elektrik Nissan Yaprak yeni, 150 hp ve 320 Nm güçlü olarak sarkar. Daha önce katmanlar değerleri Nm 109 hp ve 254. 144 km / s ile hız değişiklik değildir. kasların bu dizi yeni yetmez kim için, Nissan daha güçlü bir versiyonu, daha geniş bir aralığı oluyor bir hamle tutar. Bu Leaf pazar başlangıç ​​sonra görünür.

akıllılık

İçeride, sözde e-Pedallı bir yere, bir düğmeye basarak başka operasyon alır bir hızlandırıcı olsun. Sözde E-pedal modunu aktive Kim, Yaprak gaz pedalını sağlayarak yavaşlatabilir. gaz dolu bırakma Yaprak sonunda tamamen durmuş, yapmalıdır. Ancak, normal fren pedalı ani fren için kullanılacak.

Nissan Qashqai olarak Yaprak propilot aynı tekniği görüntüler. propilot ile mümkün Yaprak karayolu üzerinde tek şeritli içinde bağımsız götürmek. araba özerk modu veya gaz halinde inhibe ve düzeltilmiş karar verir. Sistem 30 ve 144 km / s arasındaki hızlarda çalışır. Yaprak viraj bile, şerit üzerinde konumunu korumaktadır. Daha otonomik fonksiyonlar biz başlığı ProPilotPark altında bulabilirsiniz. Yaprak aslında bir park alanına kendilerini koymak yapabiliyor. araba burada kendisi öylesine ön ve / veya geri döndü. Liste trafiği geçtikten ve Nissan Görüşü Monitor Around the için uyarı Şeritten Ayrılma Önleme, adaptif cruise control, otomatik yüksek kiriş, İleri Acil Frenleme, Yaya FEB, trafik işareti tanıma gibi iş ile devam eder.

Araç-to-grid

Leaf pil paketinde enerji mutlaka araba için tasarlanmamıştır. Yaprak sözde V2G teknolojisi (araç-to-grid) elektrik şebekesi sayesinde asılabilir. Nissan bu desteği sağlamak için yapar "[...] düzensiz yenilenebilir enerji akışının işlenmesi, böylece yeşil enerji daha hazır ve ucuzdur." güç şebekesine otomobillerini asmak Yaprak sahipleri bu ile para kazanabilirsiniz.

Nissan Ekim açıkken yeni Leaf için sipariş defterlerini kaydeder. Ocak ayında ilk kopya gelecek yıl teslim edilecek. Bir başlangıç ​​fiyatı yakında takip edecektir. Nissan Smyrna (ABD) ve Sunderland tıpkı eskiden sadece vatan bulunmayan Oppama yeni Leaf üretmektedir.