Hyundai Accent hatchback 1.3i GL (2003)

Z gelifte nosa i napięty tyłek Hyundai Accent wysyła swoją drugą fazę życia. 1,3-wersja zachowuje znany silnik 1,3-litra. Pięć-GL to kwota 13,095 euro doskonały przykład wielką wartość dla pieniędzy.

Hyundai ma w tym rozwiązaniu, elektryczne szyby, centralny zamek, dwie poduszki powietrzne i klimatyzację. Nie mniej niż czterdzieści procent kupujących Accent również wybrać ten model, bo po prostu dostać wiele wartości. Plastikowe chirurdzy mają Hyundai noża używanego, jednak. Było mocno Coupe obok stołu operacyjnego. Inteligentne, że wyglądało na to, bo to jest tak daleko, jak projekt jest zdecydowanie najbardziej udany koreański. Szczególnie przodu kładzie się wstrzykiwano Coupe DNA. Reflektory są nieco wyższe i mają taką samą ostrą linię. Im grubsza zderzak i kształt kratki - choć wyższa niż jego rodziny sportowej - także odnosić się do Coupe. Z tyłu również mówi więcej, im grubsza zderzak, tym mniej „miękkie” ukształtowane klastry i lekkie zagięcie w bagażniku. W skrócie, Accent wygląda o wiele lepiej niż jego poprzednik.

kompletny
W klasie kompakt jest wszystko o stosunek jakości do ceny. Hyundai dał go do serca. Samochód wzrosła we wszystkich kierunkach. Pasażerowie pojazdu są w długości i szerokości, odpowiednio, piętnaście i dziesięć milimetrów, więcej Accent w ich dyspozycji, w porównaniu z poprzednim modelem. I zgłosiliśmy to w tej klasie mamy rzadko widziałem tak dobrze wyposażonego modelu bazowego. Dla mieszkańca względy bezpieczeństwa z napinaczami i ogranicznikami siły dwie poduszki powietrzne. Że dziś nie jest to wygórowana. Teraz cały ten czas mnóstwo miejsca do przechowywania drobnych przedmiotów. Co o dwóch fachowo ukrytych uchwytów na kubki w konsoli środkowej schowkiem uchwyt na kubek w każdych drzwiach, a drugi w konsoli środkowej dla tylnych pasażerów. Jeśli chodzi o liczbę uchwytów na kubki na euro niż Accent uczestniczy w najwyższej klasie. Podczas gdy myślimy, co będziemy spadać naszą puszkę, krzesła spaść. To są dość twarde, ale siedzieć ze swoim wyrafinowanym dobrze pasują. Na okładce mamy mówić mniej. I w tej klasie mamy do czynienia zawsze z materiałów mało inspirujące do deski rozdzielczej. Choć Hyundai z metalicznym kolorze plastiku sprawia, odważną próbę rozjaśnić konsolę środkową.

wielki amerykański
Cztery zawór zadowalające. Jeśli jednak poruszać się nieznacznie, to lepiej pozostać wyłączyć klimatyzator. Kiedy zwracamy się do, wydawało się, jakby nagle niewidzialna trailer został zawieszony za akcent. Skrzynia biegów działa dobrze i hamulce też, ale napędowe to pozwala nam zawieść. Kontrola zostaje wygaszony zawiesinę zbyt miękkie. W rezultacie wydaje się, że jesteśmy w dużym amerykańskim off. Ze względu na miękkie ciało zawieszenie jest nachylona do wysyłania dużo o przed zamierzonym Trasa jest wybrana. Choć to dzieje się w ułamku sekundy, ale nie czują się dobrze. Akcent woleliby prosto. Autostrada jest bardziej przywiązany do niego. Pozytywnie na miękkim charakterem Hyundai jest to, że możemy zrobić wiele marek błędne, ostrymi uderzeniami. Chociaż Accent urzeka nas nie na aktywnej powierzchni, jest on doskonałym przykładem wielką wartość dla pieniędzy.

znakmodelNadwozietransmisjanapędowyTest Rokcena
Hyundai
Accent 1.3i Gl
5 drzwi, diesel
5 biegów, Manualna
dla
2003
€ 13.095 FINANSOWANIE?
paliwobenzyna
silnik4-cylindrowy. w kolejce
przemieszczenie1341 cc
maksymalna moc62 kW / 84 moc przy 5500 obrotach na minutę
maksymalny moment obrotowy117 Nm przy 3000 obr./min
Długość / szerokość / wysokość4.215 mm / 1,680 mm / 1,395 mm
Rozstaw osi2440 mm
masa pusty1,010 kg
pojemność545 kg
przyczepa hamowana masa / bez hamulca900 kg / 453 kg
opony185 / 60R14 ceny
prędkość maksymalna173 kilometrów na godzinę
Przyspieszenie 0-100 km / h mierzone(12,9s 14,7s)
Przyspieszenie 50-80 km / h 3/46,2s / 10,6s
Przyspieszenie 80-120 km / h w 4/513,8s / 18,9s
mierzony paliwo8,0 l / 100 km
(Producent: 6,2 l / 100 km)
emisja CO2150 g / km
Szczegółowe dane techniczne
  • +uprawianych większe
  • +bogate wyposażenie
  • -ospały zachowanie
  • -materiały wewnętrzne
  • -promieniowanie