Ford Puma 1,4 16 V (1999)

Puma 1.7-16V ma jeden mały brat, pewnego rodzaju - cha - Lion King. Nazywa 1.4-16V Puma, wygląda tak samo straszne jak 1.7, ale ma znacznie mniej ostre pazury. Myśliwy z wysokim poziomem Disney naprawdę ...

Oprócz 125 KM Ford Puma 1.7-16V wysyła również Puma w rodzaju Disney ukrycia dżungli: na 1.4-16V. zestienkleppertje również, ale z 90 KM. Dziewięćdziesiąt KM? Jedno jest pewne: to gryzienie jest tysiące czterysta również. Nawet z bujnej wyobraźni można nazwać scheurijzertje. To nie jest samochód pełen entuzjazmu. Dziesięć, piętnaście koni właśnie było bardziej aromatyczne. Z dziewięćdziesięciu koni w stajni trzeba oddać dużo pod względem wydajności. Czterocylindrowy brzmi zacięta, ale zauważalnie rozważenia przy naciśnięciu pedału gazu, jak polować naprzód ponad tonę Puma. Nawet podczas wyprzedzania sprint na piątym biegu, masz małą tendencję do spojrzenia na kalendarzu. Oczywiście, dla normalnego użytkowania, Puma była gładka, ale nadmierne dynamiczne pomysły to lepiej zapomnieć w tym przypadku.
Czas sprint 0-100 km / h od ponad jedenastu liczyć na papierze, na przykład, nawet nie źle, nawet znacznie szybszy niż obietnice fabrycznych, ale do tego trzeba naprawdę rzucić wszystkie swoje umiejętności w walce. Piękny bieg aluminiowy kij przełączników w tej wersji dziwnie nagle nie tak energicznie przez oprzyrządowania wokół. I viercilindertje naprawdę chcesz, aby dobitnie rewolucje mieć wystarczającą moc. Również przybył tam, aby komentować przy wyższych prędkościach. Przełączanie z czwartego do piątego biegu, na przykład, wymaga wiele uwagi uciążliwe.
Z drugiej strony, nie oszukujmy się, gdy jest nadal bardzo silny pojechaliśmy w naszym kraju? Rzadko. I gładka krzyż jest oczywiście najlepszy. Czy ty kiedyś dzikie nastroju, trzeba być cierpliwym, ale prędkościomierza zatrzymuje się jeszcze około 180 km / h.
Ponadto, podwozie Puma przez wiele pogromca silnika naturalnie nie powinna pozwolić mylić. On wysyła bardzo łatwe. Nie jest zbyt lekki i wystarczająco dużo uczucia. I ładne komórkowego. Ponadto zawieszenie jest dostrojony bardzo wytrzymały, więc odwraca narożnik jak przysłowiowy żelaza. Zwłaszcza przez długie biegaczy i rondach są rozkoszą w tym zakresie. Ponieważ punkt nie ma przyspieszenia, ale obsługa odgrywa wiodącą rolę. I trochę źle. Hamulce? Jeżeli w bloku.

Nowy krawędzi
Co pozostaje gładka linia New Edge of Puma. Odważny i bardzo udany. Uderzające szczegóły, takie jak zaokrąglonymi liniami okien i nos, małe światła projekcji i podwójne tylne światła. Trzy wspólne dla świata w rozglądając jednostek oświetleniowych. Nagła pochyła linia dachu spływa do dyskretny spoiler zintegrowany z dużą tylną klapą. Główną różnicą jest zewnętrzny w kołach. Światło metalowa została zastąpiona przez dość ciasnych kołpakami. Na szczęście nadal koła z oponami 50 serii. I dobrze, że to właśnie chodzi.
Również wewnątrz Puma to samochód z charakterem woli. Kształt jest wyraźnie dla funkcji. Przykład ten zapewnia głęboki, ale trudno dostępne na bagażniku. Wysoki i wąski. I dwa tylne siedzenia, które jest najbardziej pokój dla dwójki dzieci. Zawodnik jest bardziej zepsuty. Sprzęt jest zdecydowanie błędne i sportowe fotele przednie są doskonałe i smaczne nadziewane stanowczo. Kierownica jest częściowo pokryte skórą i masz widok zabawny desce rozdzielczej, z wszelkiego rodzaju miłe akcenty. Zaledwie kilka metrów ... białe? I miał kolor aluminium paneli rozdzielczej teraz nie może być niczym więcej jak aluminium? Trochę tandetna tak.
schowek? Niewiele. Kieszonki tu i tam. Ale nie obliczyć w takim samochodzie. Środkowy przedni ma mały pojemnik, który niemal zasługuje na nagrodę Nobla. W końcu to miejsce, aby umieścić telefon GSM do zgarnięcia. Bez niego, od razu strasznie w drodze.
Podsumowuje. Puma kontynuuje „zabawy” na tyle z silnikiem bazowej? Do 40.000 guldenów, jesteś mężczyzną czy kobietą. To brzmi wyraźnie różni się od 45 tysięcznych 1.7-16V. Ofiara, że ​​trzeba zrobić pod względem wydajności jest nasz gust bardzo duże. Ale nadal jest to gadżet.

znakmodelNadwozietransmisjanapędowyTest Rokcena
bród
Puma 1.4i 16v
3 drzwi, coupe
5 biegów, Manualna
dla
1999
€ 16.788 FINANSOWANIE?
paliwobenzyna
silnik4-cylindrowy. w kolejce
przemieszczenie1388 cc
maksymalna moc66 kW / 90 KM przy 5500 obr./min
maksymalny moment obrotowy122 Nm przy 4000 obr./min
Długość / szerokość / wysokość3,984 mm / 1,674 mm / 1,344 mm
Rozstaw osi2446 mm
masa pusty1,009 kg
pojemność391 kg
opony195 / 50VR15 ceny
prędkość maksymalna180 kilometrów na godzinę
Przyspieszenie 0-100 km / h mierzone(11,9s 11,2s)
Przyspieszenie 80-120 km / h w 4/511,0s / 18,5s
mierzony paliwo7,2 l / 100 km
(Producent: 7,2 l / 100 km)
emisja CO2171 g / km
Szczegółowe dane techniczne
  • +piękna stylistyka
  • +doskonała obsługa
  • +przykładowy ekonomiczny
  • -wydajność tamme
  • -wykończenie deski rozdzielczej