1.3 Punto Evo Multi-Jet 16V 85 (2010)

Wnętrze jest piękny kawałek projektowania i materiały nie mamy żadnych skarg.

Wnętrze jest piękny kawałek projektowania i materiały nie mamy żadnych skarg.

Blue & Me jest dziecinnie własnej muzyki.

z Blue & Mi dziecko odtwarzanie własnej muzyki.

1,3-litrowy Multi-jet pomaga wygładzić Punto Evo osiągi i jest zadowolony z trochę paliwa.

1,3-litrowy Multi-jet pomaga wygładzić Punto Evo osiągi i jest zadowolony z trochę paliwa.

Fiat 55Enkele lat temu pojawił się na rynku z Punto Evo, który był rozwinięciem Grande Punto. Pojechaliśmy multi-Jet 1.3, samochód, który jest tak wydajna, że ​​może on być napędzany podatku. Dlaczego diesel punkt zwrotny?

Czy to nie jest wielki! Za tysiąc lub szesnastu umieścić nowy diesel do drzwi, a potem jechać do korzystania kilkuletnie bardzo tanie. Przynajmniej to za teoria samochodów takich jak Fiat Punto Evo Multi-jet. Przy obecnych przepisów podatkowych, nie płacisz podatku drogowego i BPM i biznesu cię wykorzystać tylko czternaście procent wartości samochodu dodając do swojego dochodu. Na szczycie tego przychodzi zaletę oleju napędowego; jechać dalej na zbiorniku, który można wypełnić tańszy niż samochód benzynowy.

Zakup taki kompaktowy diesel tak źle - w teorii - Łatwo setki euro rocznie! Nic więc dziwnego, że samochody takie jak ten są obecnie ogromny w obu kierowców komercyjnych i prywatnych w świetle reflektorów. Ponadto Punto Evo jest ładny samochód. Nie tylko na szosie, ale także na drogach, czuje się swobodnie w prawo. Nawet przy 1500 rpm, 85 KM 1,3 litra wspólny rail mało mocy.

Więc można jeździć bez problemów w Evo na piątym biegu osiemdziesięciu. Jest to możliwe dlatego, że silnik osiągnął już przy 1750 obr./min, maksymalny moment obrotowy 200 Nm. Jak oszczędny jest Evo niż z tym silnikiem? Dobrze, że z pewnością nie zawodzi. Przyjechaliśmy w naszym teście na średnim zużyciu 1: 23,3, co jest naprawdę wartość schludny. Pięć-biegowa skrzynia biegów w Fiat funkcjonują prawidłowo, ale przełącza się z tym, co ma sensu.

doskonała przyczepność

Podwozie Evo daje powodów do narzekań. Działa drobne nierówności i dziury dalej i jeszcze obsługa jest doskonała. Przechylanie jest starannie utrzymane w granicach iz powrotem jest miły „luźne”, jeśli kiedykolwiek ochotę grać. ambicji sportowych, jednak szybko dekop wciśnięty przez światło i jakie zdrętwiałe układu kierowniczego, który jest całkiem martwy po środku. Panel jest odpowiednio zaprojektowany błahe, przy czym górna część, z cienkiej sposób zginania wokół konsoli środkowej. Można również zamówić ten środkowy odcinek w innym kolorze, dzięki czemu optycznie deska rozdzielcza podzielona jest na dwie części.

Grzywna jest również wykończenie powłoki fortepianowy na konsoli środkowej, która ma jednak tę wadę, że odzwierciedla to, co. Jako całość, materiał może źle, późno skończyć tu i tam coś do życzenia. Tak późno nadal dziewicze Test samochodu pokrywy hamulca ręcznego wszystkie luźne i pokrywę nad deską rozdzielczą jest chwiejne. Wewnętrzna przestrzeń jest nieco rozczarowujące, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę, że z jego Evo 4,06 metrów na samochód w segmencie B znacząco do środka. Jednak, w szczególności nogi w tylnej zawodzi.

Bagażnik ma 275 litrów i rozszerzyć do 1020 litrów. Wysokość załadunku jest dość wysoka, a uchwyt jest nieobecny. Trzeba wyciągnąć otworzyć drzwi na dole. Up przodu, znajdziesz więcej niż wystarczająco dużo miejsca. To tylko szkoda, że ​​nie jest siedzenie pasażera z regulacją wysokości i jakie wysokie. Siedzenia jest na miękkiej stronie, ale istnieją wystarczające podparcie boczne i siedzisko jest ładne i długie.

znakmodelNadwozietransmisjanapędowyTest Rokcena
fiat
Punto Evo 1.3 Multijet 16v 85 Dynamiczne
3-drzwi, diesel
5 biegów, Manualna
dla
2010
€ 15 395 FINANSOWANIE?
paliwodiesel
silnik4-cylindrowy. w kolejce
przemieszczenie1248 cc
maksymalna moc63 kW / 85 KM przy 3750 obr./min
maksymalny moment obrotowy200 Nm przy 1750 obr./min
Długość / szerokość / wysokość4,065 mm / 1,687 mm / 1,490 mm
Rozstaw osi2510 mm
masa pusty1.105 kg
pojemność585 kg
przyczepa hamowana masa / bez hamulca1.000 kg / 400 kg
opony175 / 65R15 ceny
prędkość maksymalna172 kilometrów na godzinę
Przyspieszenie 0-100 km / h mierzone(13,1s 13,6s)
Przyspieszenie 50-80 km / h 3/44,5s / 7,7s
Przyspieszenie 80-120 km / h w 4/511,4s / 16,3s
mierzony paliwo4,3 l / 100 km
(Producent: 3,6 l / 100 km)
emisja CO295 g / km
Szczegółowe dane techniczne
  • +Gładki, mocny diesel
  • +kompletne wyposażenie
  • +Wszystko o zminimalizowanym zużyciu paliwa
  • -Przełączniki i kontrole jakie zdrętwiały
  • -zachowanie krzywa brakuje ostrości
  • -Ograniczony na nogi tylne