V70 2,5 T XC (1999),

„Tam gdzie jest wola, lecz żadna droga” Volvo reklamuje; ale można umieścić pod spodem”... dopiero w przyszłym tygodniu Asfalt został na tej polnej drogi. Prawdziwy Kozioł, XC nie jest. Jaka jest jego wartość?

Volvo V70 oprócz napędu AWD przednie koła także na sprzedaż, napęd na wszystkie koła. Dla 2.5T, który jest sport scamp XC Cross Country i V70 R; i tylko w wagonach. Zasadniczo, można przejść na dwa sposoby z napędem 4x4: dla „gdzie nie drogi„, czy istnieje sposób, aby dostać się tam bezpiecznie z minimalnym ryzykiem poślizgnięcia się. Ten ostatni jest oczywiście powodem do zaoferowania niezwykle szybki V70 R AWD, ze szkodą dla takich
f 7000 dodatkowo na dowodzie dostawy. Ta sama przyjemność pojawia się w mniej mięśni V70 2.5T o grubości 8 tysięcy. W XC widocznie jest bardziej o pierwszej opcji na pionierskie niezbyt pagórkowate pola i drogi. Co przychodzi
F 4000 oprócz cenie technicznie równoważne 2.5T AWD. Co otrzymasz? Prześwit modyfikacje konstrukcyjne zwłaszcza z przodu jest bardziej imponujące, a jako szczególny rodzaj żartu śliniaczek rozruch wybić swoje brudne buty na.
Ale także: aluminiowe felgi, relingi dachowe, lampy przeciwmgielne V - R i tapicerka w połączeniu skóry powiększonej twardej płótnie. Czy możesz nie chcieć, aby przejść, ale dla takiego pakietu nie jest zbyt drogie.

Prima land cruiser

Niezadowolony z importera zepsute nasz badanej próbki z prawie wszystkich rodzajów dodatków, więc tag cena wzrasta do 118.000 grubą f. Mamy również klimatyzację, dobry dźwięk, system nawigacji, kilka drewnianych listew wewnątrz i automatyczną skrzynią biegów na pokładzie.
Mamy „Cross Country”, ale dosłownie, a V70 XC wykorzystywane do podróży w całym kraju na drodze do konferencji prasowej na torze Nürburgring. Więc stukkie nie był piasek lub błoto przekazać, który był jedynym Volvo do fotografii pod kołami. Kółka z obuwia sportowego, znakomicie nadaje się do prowadzenia przyczepność na luźnym piasku lub błocie tłustej. jazdy droga wymaga czegoś więcej niż 3 centymetry dodatkowy prześwit jako XC. To prawda, można się „wyryte na wyboistej polnej drodze z” normalnego „V70 AWD. Ale wygodne i sprawne cross country na asfalcie, Volvo XC przekonuje jeszcze bardziej. Na swojej swobodnej i podniesionym zawieszeniem pochylone i nurkuje więcej na podróż niż innych wersji V70. Ponadto, nie zauważyłem żadnej różnicy.
Prawie, bo obszerna napędowy jest podobno dużo tłumiącą gumą więc czasami szok-cholerny dzieje nagłego przyspieszania lub (częściej) podczas przełączania z przodu do odwrócenia. Sterownik pozostaje w pełni Nieuwierzytelniona gdy napęd jest włączony do tylnych kół lub osi tylnej nawet strzelanie pomóc blokadę mechanizmu różnicowego. Jak możemy zauważyć z doświadczenia, że ​​AWD V70 z najwyższej kontroli praktycznie nie podsterowności lub nadsterowności w szybkich zakrętach. Prawie 200-konny silnik turbo jest już przy 1800 obr./min przy maksymalnym momencie obrotowym. Pomoże to zapewnić, że Volvo XC - o idealnie gładkiej przyspieszenia - nie daje wrażenie bardzo szybko. On jest oczywiście określana go gładko. Ale z ciężkim 1600 kg przyspiesza przy dużej prędkości Autobahn nadal nie imponujące rap.

komfortowy

Ale hej, będziemy denerwować? Urządzenie włącza dość płynnie, czuć kierownicy jest w porządku, hamulce reagować przy niskim ciśnieniu pedału już silne, a jednocześnie łatwy do dawki. Dopóki silnik pracuje płynnie prawie nie słychać go z przyspieszeniem pięć-cylindrowy roffelt dość trudno wymagać jeszcze szóstek (takich jak oferując 80 serii). Gładka zawieszenie powoduje wysoki komfort użytkowania, wraz z dużą ilością miejsc siedzących i rozmiarach jak wyżej kabiny. Dla takiego ogromnego kawałka bagażowej samochodu spada nieznacznie przeciwko pod pokrywą. Czy dlatego Volvo odważą dostarczyć standard V70 bez takiej pokrywie rolki? Pozostaje pytanie, czy wersja Volvo XC to dobra inwestycja. Zapomnij road, poza pastwiska gdzie pasie się koń lub mieszkalnej lokalizacji nie zapisać. Ale imponujący przedni oraz dodatkowy opatrunek versus 2,5 T AWD jest dodatkowy koszt dla wart grube XC. Można przynajmniej zobaczyć z daleka, że ​​to nie jest tylko Volvo V70.

znakmodelNadwozietransmisjanapędowyTest Rokcena
Volvo
V70 2,5 T XC
5 drzwi, Kombi
4 prędkości, automatyczna
Do tylnego +
1999
€ 44.902 FINANSOWANIE?
paliwobenzyna
silnik5-cylindrowy. w kolejce
przemieszczenie2435 cc
maksymalna moc142 kW / 193 KM przy 5100 obr./min
maksymalny moment obrotowy270 nm przy 1800 rpm
Długość / szerokość / wysokość4.730 mm / 1,760 mm / 1,480 mm
Rozstaw osi2660 mm
masa pusty1.625 kg
pojemność505 kg
przyczepa hamowana masa / bez hamulca1.600 kg / 500 kg
opony205 / 55VR16 ceny
prędkość maksymalna205 kilometrów na godzinę
Przyspieszenie 0-100 km / h mierzone(9,1s 9,4s)
Przyspieszenie 80-120 km / h D6,5s / -s
mierzony paliwo10,6 l / 100
(Producent: 11,8 l / 100 km)
Szczegółowe dane techniczne
  • +efektowny wygląd
  • +bogate wyposażenie
  • +dobre zachowanie
  • -Brak podstaw katem
  • -nadmierny bagaż