Fiat Stilo 2,4 20V Abarth Selespeed (2002)

Jest pełen elektroniki, on jest dobry w jego moc, lubi podejmowania pace'n jest konkurencyjny cenowo. Sprawia, że ​​Fiat Stilo 2.4 20V Abarth atrakcyjny pakiet zabawy przodu. Off tak!

Jedziemy na autostradzie z Fiat Stilo Abarth 2.4 20v prawie pełnym elektroniki. W kraju, w którym czasami „Speed ​​nieograniczony„jest włoski sportowego czuć jak w domu. Nadal przyspiesza, a Stilo nadal przyspieszać wysiłku. Dalej, a ponadto pełza igły prędkościomierz, który rozciąga się na 260 km na godzinę. Przy 230 na liczniku utrzymuje ją na rzeczywistym. Miernik przesunięcie pod uwagę, jedziemy około 215 km; prędkość maksymalna określona samego Fiata. Nawet przy tej prędkości jest zawsze spokojny i stały na drodze. I pasażerowie mogą nadal prowadzić rozmowy bez podnoszenia głosu.

Pep poniżej zaworu
Fiat zatrzymał dobre źródło władzy w dziobowej części Abarth. O pojemności 2446 cc ma ie; rozłożone na pięć cylindrów. Oczywiście, z dwoma górnymi wałkami rozrządu. Sto siedemdziesiąt konie są wprowadzane na nodze, a moment obrotowy 221 Nm mogą być również tam. Więc masz wystarczającą przyczepność, aby wyciągnąć samochód z łatwością z niskich obrotach i wygładzić między sprinty. Przy tak wielu PEP pod klapą łatwo można również uzyskać od samego początku. Broszura obiecuje 0-100 km / hw 8,5 s. Mamy taktowany go na jeszcze schludny, ale nie szokujące czasie 9,5 s. Z półautomatyczną skrzynią biegów którym Stilo Abarth dziedziczy domyślne, to jeszcze trudniej jest przesunąć go do granic możliwości. Naprawdę dziwne, taki sportowy samochód, który po prostu nie dostać się „normalne” ręczną skrzynię biegów. Ale Fiat włączyć dobitnie tech wybrany. Masz do trzech możliwości, aby zmienić chód: automatyczna, pokera lub „płetwy” na kierownicy. Przełączanie odbywa się w sobie we wszystkich przypadkach, w ten sam sposób. Stilo Abarth ma normalną skrzynię biegów, ale zmieniając łączący korytarz i zautomatyzowany. Niech maszyna zrobić swoją pracę i elektronika wybiorą czasy przełączania, które najlepiej pasują do sposobu jazdy. Czy uspokoić, po czym szybko przełączany do górnego biegu dopasować tempo. Czy ty się dobrze na gaz następnie opuszcza „mózg” pojazdu na koła zębate wyzdrowieć. W prawie wszystkich sytuacjach, elektronika prostu przyjąć, że bieg i wybrać dokładny czas przełączania, które zostały wybrane sami. Na przykład podczas jazdy w „pięć” i kopnąć cię w pełnym gazie; przełącza mózg elektroniczny - aby przesunąć Stilo elegancko - „Four” z powrotem do Ci obracając się, pokonując elektronikę? Podczas przyspieszania od zera do stu udało, że w żadnym wypadku nie. Nawiasem mówiąc, sam przełącznik trwa stosunkowo długo. Można zauważyć to zwłaszcza wtedy, gdy trzeba manewrować, aby przełączać się między „a” i „do tyłu”, aby przejść płynnie mniej, niż gdyby to zrobić ręcznie „staroświecki”. Inną możliwością jest prowadzenie między sprinty w wybranym biegu. Zrobiliśmy sportowy Fiat pomiary zwykle przyspieszenia; między innymi, osiemdziesiąt do stu dwudziestu kolejno zgodnie z czwartym i piątym narzędzi. Że sam nie daje najlepsze rezultaty. Jeśli pozwolisz maszyna iść do przodu, prawie bić szybciej.
Stilo Abarth również bez wspomagania hamulców ABS, system kontroli trakcji i stabilność. W cenę wliczone są automatyczna klimatyzacja, system audio z odtwarzaczem CD, czujnik deszczu, tempomat, komputer podróży, a nawet navigatieysteem. Za swoją cenę ponad € 23.500 oferuje Stilo Abarth właśnie sposób. Wiele „gadżety” elektroniczne, silnik, który ma dużo w domu? S przyjemność z jazdy. Abarth czuje się całkiem solidne i jest stały na drodze. Oczywiście jego podstawa ma sportowy strojenie, ale zazwyczaj dostarcza do wygodnego transportu. I kierownicy, elektryczny daje wzbudzenie zaufania inspirujące czuć samochód dobrze w dłoni. przyjemne; na pewno w lepszej zakrętach, gdzie dzięki Stilo Abarth swojej wielkiej mocy, jego doskonała podwozia s elektronicznej pomocy, która utrzymuje samochód na drodze, a nie najmniej trudności. Sportowy samochód wydajność z dużą ilością gadżetów elektronicznych w konkurencyjnych cenach; To brzmi interesująco. Nic więc dziwnego, gdy widzisz Stilo, to często Abarth.

znakmodelNadwozietransmisjanapędowyTest Rokcena
fiat
Stilo 2,4 20V Abarth Selespeed
3-drzwi, diesel
5 biegów, półautomatyczne
dla
2002
€ 27.095 FINANSOWANIE?
paliwobenzyna
silnik5-cylindrowy. w kolejce
przemieszczenie2446 cc
maksymalna moc125 kW / 170 KM przy 6000 obr./min
maksymalny moment obrotowy221 Nm przy 3500 obr./min
Długość / szerokość / wysokość4,182 mm / 1,784 mm / 1,475 mm
Rozstaw osi2600 mm
masa pusty1.240 kg
pojemność535 kg
przyczepa hamowana masa / bez hamulca1.300 kg / 500 kg
opony205 / 55WR16 ceny
prędkość maksymalna215 kilometrów na godzinę
Przyspieszenie 0-100 km / h mierzone(8,5s 9,5s)
Przyspieszenie 80-120 km / h D8,4s / 12,1s
mierzony paliwo10,4 l / 100
(Producent: 9,7 l / 100 km)
emisja CO2231 g / km
Szczegółowe dane techniczne
  • +potężny silnik
  • +doskonałe właściwości jezdne
  • +ostry cena
  • -Przełączniki (zbyt) powoli
  • -Przyspieszenie 0-100 rozczarowuje