Kia Optima SW i PHEV

48in zasięg Kia Optima jest, pomimo dużych rozmiarów, małej gracza, choćby dlatego, że jest dostępny tylko jako sedan. Z nadejściem Sport Wagon będzie zmienić. Kia jest możliwość również uruchomić ten sam plug-in Hybrid wersję których sterowniki komercyjne mogą nadal czerpać korzyści w tym roku.

Dzięki niskiej dodatkiem Hybrid były w latach 2013 i 2014, szczyt rok dla Kia Optima. W 2013 roku sprzedano 352 jednostek, w 2014 roku było 207. Nieźle jak na dużym azjatyckim sedan, ale potem entuzjazm osłabł. Dokładnie rok temu wprowadzono nową Kia Optima, który był dostępny tylko z silnikiem wysokoprężnym. Poprzez lipcu tego roku licznik na sto sprzedawane Optima za kontrast do prawie 3200 Passats który wszedł all over the counter. Ten ostatni jest PHEV (GTO 15 procent dodawanie), a jako wagon, aromaty Kia się optimum. Ponieważ plug-in hybrid jest dostępna od połowy września, Kia spodziewa się sprzedać co najmniej 150 jednostek Holandii. Który prawdopodobnie znacznie więcej, gdyby również w wersji Sport Wagon. Ale niestety, że przychodzi tylko w 2017 roku, a potem płacisz jako kierowca biznesu 22 procent Ponadto, podobnie jak w przypadku normalnej benzyny lub oleju napędowego samochodu.

FORMA DO PRACY

Wzorzec Sport Wagon był Sport-space concept car w 2015 roku, który przywrócił wspomnienia z Alfa Romeo 156 i 159 Sportwagon. Potężne, wydłużone linie koncepcyjnego samochodu został złagodzony do modelu produkcyjnego, ale wciąż jest to samochód, który wyróżnia się wizualnie z tłumu. Kia Optima Sport Wagon odkłada jako styl życia-combi”, która w normalnych holenderska oznacza, że ​​masz mniej miejsca niż w wagonie bez silnego dachu. Tworząc przez funkcję, tzw. Środki luku bagażowym (w tym przestrzeni pod podłogą) może przechowywać 552 litrów, prawie 100 litrów mniej niż plecach w Passacie. Barierki tylnej półce można utworzyć 1,686 litrów przestrzeni ładunkowej. Dodatkową wadą jest to, że spadzistym dachu otwór załadunku jest niższa niż zwykle.

Domyślnie Sport Wagon 17-calowe aluminiowe felgi, relingi dachowe, szkło prywatności, kontroli klimatu i aktywnego prowadzenia pasa. Począwszy od drugiego poziomu wyposażenia 3 2 (dynamiczny linia) są przedmiotem dodaje się do niej jako panoramicznym ślizgowej / dachu uchylnego, Ekran multimedialnych 8 cali (w wieku 7) fotela elektrycznie regulowanego kierowcy i system audio Harman międzynarodowych. GT-Line jest najdroższym stan poziom, gdzie trzeba, ale nie wygląda odpowiednia moc GT (patrz ramka).

Gama silników jest ograniczona: silnik diesla 1,7-litra 141 KM i 245 KM silnikiem benzynowym. Ten ostatni jest dostępny tylko dla GT i wymaga co najmniej 53 kawałków. Niewielki silnik benzynowy nie jest i nie będzie zbyt razie, tak aby nabywca prywatny jest faktycznie wprowadzone wcześniej już spalonej. 1.7 CRDi jedziemy, jest połączony z siedem-biegową automatyczną skrzynią biegów DCT. Diesel przylega ładnie w tle i ma wystarczającą moc. Urządzenie przechodzi płynnie przez obiekt, ale czasami nerwowy podczas uzupełniania lub redukować wyborów. Podwozie jest wygodne, tłumienie krótki ściera trochę na twardej stronie.

POWAŻNE NUMERY

PHEV, który jest dostępny tylko jako sedan w 2016 roku. Wtyczka zastępuje „normalne” hybrydę. Materiał przechodzi przez pokrywę w lewym przednim błotniku; z ładowarki 240 V, akumulator jeszcze całkowicie napełniony 9,8 kWh ciągu trzech godzin. Wtedy masz maksymalny zasięg elektrycznego 54 kilometrów, co jest wystarczające dla większości ludzi do dojeżdżania. Silnik elektryczny 68 KM (obecnie dostarcza i 205 Nm), który jest znacznie więcej niż 41 KM z Optima. Zespół napędowy jest zakończona przez silnik benzynowy 2,0 litra 156 KM 189 Nm, który współpracuje z sześciu automatyczną skrzynią biegów za pośrednictwem sprzęgła i silnikiem elektrycznym. Pakiet dostarcza 205 KM i 375 Nm. Poważne liczby, ale są one również wymagane, aby uzyskać 1700 kg PHEV-Optima w ruchu i zachować. Oczekiwać więc na pewno nie dynamicznej jazdy lub zachowanie układu kierowniczego; przed PHEV ma nadwagę i patrząc na nosie samochodu w zakrętach szybciej szybko na zewnątrz.

Współdziałanie benzyny i silnikiem elektrycznym płynnie. Jest nawet możliwe, aby w pełni elektryczny napęd z prędkością 120 km / h. Zużycie teoretyczna PHEV wynosi 1,6 l / 100 km, ale w praktyce jest to oczywiście całkowicie uzależnione od dziennej ilości kilometrów można zrobić. Cena wywoławcza Optima PHEV jest ostry: z € 37 995 jest o wiele tańsze niż jego głównego konkurenta, Volkswagen Passat GTE (od € 45.190).

BILANS

Kia chce następne cztery lata więcej kierowców komercyjnych wiązać i zwiększyć liczbę (plug-in) hybrydowe i elektryczne modele do jedenastej. Optima PHEV i Sport Wagon kilka dobrych pomysłów tam. Zakres top model jest w każdym razie bardziej kompletne, jeśli waga nie jest całkiem: the Sport Wagon brakuje mniejszy silnik benzynowy i PHEV jest to, że wersja Sport Wagon przychodzi tylko na rynek w 2017 roku, kiedy to dodatkowa stawka podatku 22 kierowców komercyjnych procent prawda. Zachęta finansowa w tym przypadku przed wybierz plug-in, jest tak dobra, jak już nie ma. To nie zmienia faktu, że Kia jest nieustannie staramy się zwiększać modele Range (patrz De Niro w tym numerze) i nadal robić postępy w dziedzinie wzornictwa i jakości.

OPTIMA GT

Nowy również w rodzinie Optima, GT, absolutny top wersja, że ​​można uzyskać zarówno sedan i Sport Wagon. CO2 kara GT z 245 KM i 353 Nm 2,0-litrowy silnik turbo T-GDI dostaje w Holandii, jednak pojawia się ceną do zaledwie 53 kawałków dla sedan, wagon € 1.500 droższe. Następnie będzie wyjątkowo szybko (0-100 w 7,6 s, top 240 km / h), bogato wyposażony samochód z adaptacyjnym podwozia i sześciobiegową automatyczną który jest najbliższy w okolicy pod względem wyglądu od Sport-Kosmicznej samochodu koncepcyjnego. Podobnie jak opcjonalny pakiet GT-line diesel ledwie gorszej. Ponieważ brakowało nam czasu, aby wybić do czynienia, będziemy niedługo GT niezależnemu badanych

  • +Sport Wagon miłym dodatkiem
  • +PHEV zapewni wzrost sprzedaży w 2016 roku ...
  • -... ale w 2017 roku będzie mniej entuzjazm
  • -Sport Wagon nie mniejszy benzyna