Mazda 6 Sport Przerwa

Jak można przeczytać w poprzednich stronach, Mazda 6 to mężczyzna w środku. Jednak oczekiwanie było jak silniki pięciodrzwiowy hatchback, kombi i silnikiem diesla. Są to również teraz przyjechał.

Trzeba powiedzieć, że Japończycy są sprytny grono. Ekran ochronny Mazda6 przykład sport podziału jest po prostu znakomity. Służy ona nie tylko ukryć bagaż z widokiem szumowiny, ale również jako osłona przed wiatrem. Porusza się z klapą tylną, a tym samym zapobiega tylne pasażerowie są podane na zimno szyi, gdy zawór jest otwarty. I istnieją inne takie sprytne pomysły. Składany mechanizm tego samego banku, na przykład. Pociągnąć za pomocą dźwigni w tylnej komorze i złożonym do przodu oparcia o siebie, podczas gdy w tym samym czasie również siedzenia biegnie lekko do przodu. Wiemy, że ten system „” o nazwie Karakuri wszystkich poprzednich sześciu, ale pozostaje nawierzchniowy. Pod względem przestronności Sport Przerwa wie jak jego sedan rodzeństwem, jednak nie wyznacza nowe standardy. Bagażnik ma pojemność 519 litrów, dokładnie tak samo jak sedan, a tym samym będzie przewyższał samochodów jak Ford Mondeo i VW Passat kombi. Przestrzeń z tyłu jest to tylko przeciętne. Nie dlatego, że była to sprawa mocno, ale wspomniane konkurenci po prostu oferują jeszcze więcej miejsca na nogi. Jednak wysokość nadproża wynosi Break Sport poprzez dalszą ciągłą linią dachu lub wąsy, to lepiej dla siebie niż Mazda 6 sedan a zwłaszcza pięciodrzwiowej, gdzie dach spadzisty gładzi miejsca.

lizał

Mazda także wersja Sport Przerwa udało się stworzyć gładką wyglądający samochód. Przednia promieniuje grubych łukowe błotniki i wyraźnie w kształcie litery V dynamiki maski, a pozostała część nadwozia pojazdu, jest zgodny z tego obrazu. Z rozważanych wygląda za kombi nowej 6, znacznie szerszy i grubszy niż jego poprzednik, „na styk”, który jest bardziej obecny na siatkówce. Mimo, że wygląda całkiem eleganckie, choć jest trochę anonimowo do tyłu. To trochę jak Honda Accord Tourer. Ale jesteśmy po prostu zadowolony ogon bling bling starego sześciu zostało wyczyszczone pole. Teraz każdy Golf II dość dużo z tym lamp srebro „Lexus-look jazdy wokół, jest piękny nadal bardzo niski. Przybysz wygląda bardziej dojrzały i wspanialsze niż jego poprzednik. Również wewnątrz, gdzie jest zbyt błyszczące deski rozdzielczej został zastąpiony przez wariant eleganckim wyglądzie jest wykończony materiałami wysokiej jakości wyglądzie. Wszystko wygląda dobrze i nie zawodzi w szczegółach. Na przykład, duże pokrętła z klimatyzacją dają się dostosować stałymi kliknięć brzmiące. Gdzieniegdzie widoczne są jeszcze jakieś srebrne szczegółów, ale jest obecnie stosowana w gustowny sposób i wygląda dostojnie. Jak poprzednio Mazda ponownie pasuje ten czas Alfa Romeo, jak rdzenie dla narzędzi do. Okrągłe otwory wentylacyjne również wydają się wynikać z magazynów włoskiej marki. Z tą różnicą, że tutaj zadać mocniejsze. I lepiej dobrze skradziony ...

firmy

Przednie fotele, jednak wydaje się wynikać bardziej z Niemiec. Oferują one absolutnie zdecydowane siedzibę, która na dłuższe wycieczki poprawne pogoda przyjemna. Ponadto, również zapewniają długie organów europejskich odpowiedniego wsparcia i są ustawione w szerokim zakresie, więc nie ma problemu, aby znaleźć ładne położenie siedzibą w 6. W razie potrzeby, można umieścić fotelik ładny i niska, co pasuje dobrze do Sportowy charakter Mazdy. Chociaż podwozie wynika w dużej mierze od jego poprzednika, nadal jest jednym z drobniejszych w segmencie. 6 umożliwia mu prowadzenie na zakrętach, w którym nieco cięższy tył kombi nigdy w negatywny sposób jest obecny. Obsługa jest przewidywalne i zwinny, długie i grube 4.79 metr combi 1,5-tonowych niech jeździć jak sedan sportowych. Wspomaganie kierownicy jest typu elektrycznego, niemniej jednak przykładem komunikacji z kierowcą. „Kizuna”, mówią w marketingu japońskim lub „emocjonalną więź między samochodu i jego kierowcy. język Woolly, ale robi opisać dokładny charakter 6. Można też po prostu jako partner do zabawy, nawet jeśli jest to wtedy przede wszystkim odważny pojazd rodzinny.

giętki

Na nim linia napędowy. Sześć-szybkości napędzane przez nasz silnik Diesla dwulitrowy może pracować cudownie gładkie, wysokiej rangi w pokera jest całkowicie w zasięgu ręki i kierowanie na krótkie polsbeweginkjes kosza. Jednak przekładnie są na dłuższym boku. Niewątpliwie dobry do spożycia, ale trzeba wrócić szybciej niż można by oczekiwać od takiego silnika diesla o wysokim momencie obrotowym. Wydaje się on również na biegu jałowym trochę starannej regulacji - ponownie z powodu norm paliwa i emisji - making powinno dać dobitnie gaz wygładzić swoje miejsce. Ponadto turbo MZR-CD 2,0 krótko się dzieje, na dole trochę się dzieje. Zadziwiające jest, że mimo połączenia Mazda-Ford nie spadnie z powrotem na chwalebnym 2.0 diesel, który buduje grupę amerykańskiej z PSA i na przykład jest stosowany w Fordzie Mondeo. W przedniej części 6 jest dalszym rozwinięciem silnika z poprzedniego 6, który z kolei wywodzi się od starego Mondeo w podstawie. Japończycy mają od oczywiście niektóre majstrował, ale do pewnego kolczaste dostawy energii i ciemnej dźwięku można zauważyć, że masz do czynienia ze starszym silniku.

Bez szóstego rzeczywiście lubią nazywać głośno, bo na pewno w porównaniu do swojego poprzednika, nowa wersja bardzo ciche. Wiatr i szum opon są dobrze tłumione, a teraz także dołączyć każdym względem hałasu silnika przy stałych prędkościach.

przez Developments

I „oldies” zrobić to najlepiej, bo 2.0 MZ-CD wykopuje go wiarygodnego 140 KM, w którym decyzja o 6 jest wystarczająco mocny zmotoryzowany. Jednak szkoda, że ​​przedział silnikowy, który chodzi self-zapalniki pozostanie ograniczony do tego silnika, możemy sobie wyobrazić, że są ludzie, którzy chcą czegoś więcej lub nawet mniej żyć. A wybór pozostaje ona nadal pamiętam, kiedy japońska marka. Poza tymi napędowego sportowe Przerwa jak jego sedan i hatchback rodzeństwo również dostępne z trzema silnikami benzynowymi. Znowu te są spowodowane rozwojem silników z poprzedniego 1,8 6. dostarcza 120 KM, dwa litra ze zmiennymi fazami rozrządu dochodzi do 147 KM. Silnik 2.3 litra zastąpiono kopii 2,5 litrów, co daje 170 koni na nogi. Downsizing tematem jest widocznie jeszcze nie zatopiony w Hiroszimie. Brakuje w przedziale silnika do małych silników oszczędnych zresztą dzięki sztucznemu oddychaniu zapewnić wystarczającą moc. Może coś na przyszłość.

Koniec tego miesiąca są nowe Szóstki wszystko w salonie Mazdy tanie Sport break trzeba przynieść 27 295 euro. Diesel wymaga minimalnej inwestycji E 29 795.