Cayenne S E-hybrydowe

17THE nie każdy samochód o niskim Ponadto kwalifikowanych w praktyce będą znane bardzo ekonomiczne. Ale 416 KM Porsche Cayenne robi 11 w pierwszym treningu, ale nadal ma 14% agregacja jest nowy. Sekret: jest to hybryda typu plug-in.

Jesteśmy tylko dwadzieścia kilometrów trasa jako E-zakres skoku ekranowej trzy kreski. 10,8 kWh akumulator wynosi około 80%, a pozostała pusta energia Cayenne, który jesteśmy chętni będą trzymać pod ręką. Niewiele później, po skoku silnika sprężarki V6 3,0 litra, który tworzy mieszane uczucia. Po pierwsze, proces jest niezwykle gładka, to jest rewolucja podjęciem takiej poczesne miejsce jeszcze niezauważone. Z drugiej strony, dwadzieścia kilometrów zasięg elektryczny z narzuconego maksymalną prędkością 100 km / h i lekki jak piórko prawej nogi, co rozczarowujące. Znacznie więcej jest po prostu nie istnieje, więc chyba, że ​​są bardzo krótkie odstępy te Cayenne spędzą znaczną część swojego czasu w normalnym trybie hybrydowym. Silnik elektryczny odgrywa bardziej rolę pomocniczą, ale w zależności od stanu naładowania i można gasvoet do około 65 km / h są nadal napędzane elektrycznie. Kontynuujemy podróż i po około 75 km zatrzymujemy dla gazu. W całym kawałku jest konsumpcja 1 na 15,5. To przyzwoity dla SUV tej wielkości, ale jeśli robimy dwadzieścia kilometrów od elektrycznego pick to będzie 1 w 11.3 dla hybrydowego części. Nie dziwi, ale biorąc pod uwagę styl jazdy jest jeszcze żadna wartość przełomowy. W każdym razie, nie są samochody posiadające tego stopnia zachęt podatkowych, które jest pozbawione znacznie mniej paliwa w praktyce.

całkowicie gładka

Zresztą, którzy na ogół nie zaopatrzone 416 KM. Bo to, co można dostać się do współpracy z 333 KM 3,0-litrowy V6 z mechanicznym kompresorem i silnik elektryczny 95 KM. Być może nawet drobniejsze że obie razem są również dobre dla 590 Nm momentu obrotowego. A ponieważ są one zarówno przy niskich prędkościach, zapewniając dużo momentu obrotowego i oba są automatyczna skrzynia biegów przed ośmiu etap zbudowany jest jeden mały moment, kiedy trzeba, ale w każdym z ośmiu biegów między 1250 a 4000 obr./min. Kolejny zabawny szczegół: nawet jeśli jedziesz całkowicie elektrycznie należy wyłączyć maszynę, dziwne uczucie, gdy samochód w pełni elektryczny. Te w pełni automatyczne, a następnie miesza się razem z ogromnym płynnie całkowicie w przybliżeniu 2,500 kilograma Porsche sprawia, że ​​może bez względu na okoliczności. Wydajność sami są imponujące, ale poczucie siły wyższej jest zarówno bardzo delikatny i trudny do pogodzenia z rzadka myśl jest zwykle za hybrydy. To nie znaczy, że układ napędowy z jej wyrafinowanie, mocy i (względnej) gospodarki jest niezwykle imponująca wydajność.

Ponadto osiągnięcie jest sposób Cayenne S E-hybrydowe znajduje się na drodze. Opcjonalne zawieszenie pneumatyczne będzie kosztować więcej niż € 2000, ale trzeba trochę. Odstawić na komfort karcenie i SUV obsługuje wszystkie problemy spotyka się z godnością limuzyny. Przełączyć się na sporcie i czuć torby Cayenne bliżej asfalcie, jak on czyni sam gotowy do ataku. Pomimo faktu, że samochód Test opon zimowych należy ponownie zaskoczyć Porsche prędkości osiągalne zakrętach. Uchwyt jest niemal nieograniczone i trakcyjne dzięki napędem na wszystkie koła niespotykany. Siłownik elektryczny działa nadzwyczaj dobre zwiększa zabawę ponownie.

nieśmiały

Niestety, zabawa jest nieco wciśnięty jeśli cena tego wszystkiego musi być opłacona. Dzięki niskiej emisji CO2, Porsche Chociaż zwolnione z BPM, ale tani jest inna. Cennik zaczyna się od € 84.500, ale następnie kliknięcie na liście opcji nie posiada jeszcze zacząć. Niektóre znaczącej, zbieranie na naszym testowym samochodzie. Nawigacja z Porsche Communication Management: € 3.849, € 2.929 reflektory LED, rozszerzony pakiet skórzany w wnętrze € 5976 i to nie w tym tapicerka skóra na siedzeniach kosztować dodatkowe € 3380. Zasadniczo, chcesz trochę cute dekoracji można wkrótce spodziewać tonę, kopia kosztuje nas czegoś więcej, € 130 075 do być dokładne. Z drugiej strony, ponieważ dodatek ciągle spada ze szkodą dla leasingu jeździec na 14%, choć jest jako względne jak konsumpcji oczywiście. Jednak, jeśli jesteś w szczęśliwym położeniu, że można dowiedzieć się Porsche Cayenne S Hybrid E-dzierżawy czy jest to pojazd, który będzie cieszyć. I to nie wstyd, sumienie jest rzeczywiście kołysały przez wiedząc, że to tylko 79 gramów na kilometr.