Mercedes-Benz E 350 E

50Langzaam ale godne hybrydy plug-in nie wyobrazić kraj samochodu. Oferta jest nadal stosunkowo niskie i przystępne indziej, ale Mercedes-Benz dodaje nowy C350e inteligentnego wyboru dla biznesu. Dosłownie iw przenośni.

Sześćdziesiąt euro jest sporo gotówki. Przynajmniej wiemy, kilka osób, które po prostu uciec pod ich materac do „dotykając off samochód. A jednak nie stracić sen ponad sześćdziesięciu plecami. Oznacza to, że pod warunkiem, że mają dobre warunki pracy i może wydzierżawić Mercedes-Benz C350e. Plug-in hybrid wariantu udanej klasy średniej będzie kosztować co najmniej 57 995 euro (kombi 59995), ponieważ stanowi ona 7% dodatkiem można dostać luksusowe Mercedes jeździsz w przystępnych opłat miesięcznych. Netto od 142 euro miesięcznie, które mają być dokładne.

I luksus jest C350e: Mercedes dostarcza tylko jeden wariant i wynajmu Edition jest duży w tym biegu zawieszenie pneumatyczne, klimatyzacja automatyczna, podgrzewane fotele i wbudowany w nawigacji. Uprzywilejowane kierowca firma jest więc dosłownie iw przenośni zamożnych ... Lista opcji jest ograniczony, ale robi to „przeszkodę”: która umożliwia jego C350e Estate posiada hak holowniczy, tracąc siedem procent dodatku. Przyczepa do holowania zapoczątkuje szersze pasma wyższe opory toczenia niż standardowe gumy i pozwala na emisję CO2 - te z 49 gramów na kilometr gryzących w pewnych granicach - wzrośnie do ponad 50. Nie wygodne dla Holandia Tow kraju. W tym samym luz błąd rzeczywiście występuje w przypadku dachu panoramicznego: Tablica Szkło takie jest cięższa, tym samym zwiększa emisję CO2 i voilà czternaście procent. W nieco lżejszej sedan (48 g / km), punkty te nie grają inaczej.

31 km

C350 nazwa przypomina drobnego sześciu butli, ale nos „e” jest silnik benzynowy czterocylindrowy pracować system korzysta z turbodoładowaniem 211 KM. Że blok wisi słynny 7G-Tronic automatyczną skrzynię biegów, w których bardzo pomysłowy 60kW silnik elektryczny jest ukryty w. Ze względu na zwarta konstrukcja eliminuje konieczność stosowania konwertera momentu obrotowego i nieefektywne, ponieważ silnik elektryczny wspomaga silnik spalinowy zawsze tworzy potężny układ napędowy (łączna pojemność 279 KM), który wykonuje swoją pracę bardzo sprawnie.

Na w pełni naładowanym akumulatorze, C-Class 31 km elektrycznie całkowicie wyłączony, a sprężyny silnikowego do działania ładnie i niezauważone. Układ napędowy jest dość wolne od porażenia prądem, a to czyni go bardziej cywilizowany niż, powiedzmy, hybrydowy diesel, który dostarcza Volvo V60, który po włączeniu silnika i czuje się bardziej przejrzyste. Mercedes hybrydowy względem finezji prawie na poziomie Lexus, gdyby nie 7G-Tronic czasami filc przełączników i mniej „płyn”, niż ma przekładnię CVT. Jak wyglądać dzielenie włosia, dolna linia zapewnia hybrydowy C dużo komfortu podróży.

Elektro-range trzydziestu kilometrów jest umiarkowany, szczególnie jeśli wziąć pod uwagę, że przeciętny człowiek sprawia, że ​​około 37 km dojeżdża codziennie. Powód? Chiny mają samochód elektrycznie przez ponad trzydzieści kilometrów jest bardziej dotacji i od Chiny to ogromny rynek dla Mercedes, marka opracowała C350e dokładnie w tych standardach. Większy zakres EV wymaga więcej energii baterii i akumulatorów są drogie, więc jest to dobry biznes najbardziej idealny kompromis. Dotychczas Mercedes' ideologia tyłu napędu hybrydowego ...

Stosunkowo niewielka bateria (które spoczywa na osi tylnej), jeszcze jaskółki 135 litrów bagażu, powodując C350e nieco mniej praktyczna, niż jego niehybrydowych braci. Dobra, tylne siedzenie pozostaje w obu sedan i składanie nieruchomości.

dotykowe

Miłym haczyk z energii elektrycznej, że C350e ciągnie w 5,9 sekundy od zera do stu, ale to szczególnie miłe dla kierowców samochodów z kartą paliwową. Bardziej interesujące jest producentem 2,1 litra na sto kilometrów, a po drodze Mercedes-Benz twierdzi, że te wartości są osiągalne. Aby pomóc kierowcy sprawiają, że C-klasa zawiera kilka contrivances. Pierwszy jest związany z systemem nawigacji, na przykład, puk miejsce w samym sercu Amsterdamu w samochodzie i pamiętać, że jest mądry, aby zaoszczędzić energię elektryczną, dzięki czemu można w pełni elektryczny napęd wkrótce przez centrum miasta. Inteligentny, ale nie nowe BMW używany nawet w serii 5 ActiveHybrid. Działanie systemu hybrydowego pozwala zmienić sposób się z przycisku na konsoli środkowej.

Druga cecha jest nazywana Mercedes drogie perspektywie „dotykowych” pedał gazu. Wraz z technologii radarowej w nosie (co C-klasa, tak jak znane z pół-autonomiczny jazdy) widać to jako rodzaj pomocy edukacyjnej, która utrzymuje cię na piłkę poprzez subtelne wibracje w akceleratorze. System uczy przewidywania: jest pojazd przed gazem? Następnie rejestruje radar i informuje pedał wibracyjny co możliwe swojego gazu do optymalnego wykorzystania opcji wdrażania. W istocie nic C350e zużywają podczas walcowania, natomiast zwolniony energia kinetyczna jest poprawnie przechowywana w akumulatorze ponownie. Wibrująca pedał jest wyłączony, ale nie nachalny, choć zajmuje trochę czasu, zanim głowę sprawia, że ​​związek między wibracjami i rzeczywistą reakcję swojej gasvoet. Według Mercedes, jednak nieświadomie pomaga im zmniejszyć średnie zużycie paliwa, i że szef będzie znowu zadowolony.

Korzyści i ciężary

Te sztuczki nie są oczywiście istotą nowej C350e. Powodem chcesz umieścić ten samochód do drzwi leży przede wszystkim w dogodnych miesięcznych ratach, ale Benz ma więcej do zaoferowania. Co to jest mądry z tej klasy C jest to, że nie może już wskazać wrażenie, że napęd hybrydowy jest kompromisem. Dosłownie przypadek „zrobić korzyści, a nie obciążeń. Cóż, bagażnik jest nieco mniejsza i trzeba będzie zawiesić go na wtyczce zdobyć optymalnego zużycia paliwa, ale oprócz tego dostaniesz C350e głównie własnością strasznym drobnego samochodu. Głównym przyśrubowywane samochód firma, która jest w dobrych rzeczy, ma wspaniale płynną jazdę bez bycia floaty i faktycznie oferuje wystarczająco dużo miejsca dla ludzi z tyłu. Sześćdziesiąt euro nie ma nic, ale jeśli jest to część pakietu korzyści niż mają na co narzekać bardzo dużo.