Ocena import równoległy do ​​opon samochodów

49Het równolegle importu używanych pojazdów jest mniej atrakcyjne. Wynika to z planu podatkowego w 2015 roku, który został złożony w dniu dzisiaj publicznego budżetu.

Rzadko było tak mało nowości samochód w Dniu budżetowej. To dlatego, że istnieją wielkie plany, ale finanse nie jest to, co chcą robić. Auto list 2”, gdzie podatki samochodowe są znane aż do 2019 roku, został przesunięty na czas nieokreślony. Być może przez dni, tygodnie, ale możliwe. Plan podatku, jednak znajdziemy Inne wiadomości z powrotem.

Począwszy od 1 stycznia, a mianowicie zasady są dostosowane do wyceny i wysokości należnego BPM dla używanych samochodów, motocykli i samochodów dostawczych. Ten upór Stowarzyszenia RAI, która reprezentuje holenderskich importerów samochodów oraz Bovag, który wszczął alarm ubiegłym roku. Że sektor rośnie import równoległy ze smutkiem, bo tak marka kanał jest pomijany. Po tym wszystkim, nie masz dilera lub importer potrzebne jeśli Twój samochód może dostać tanio z innego kraju. Ponadto wiele podejrzenie oszustwa, w którym samochód jest świadomie wartościową zbyt niska. 

 

wybory

Teraz trzeba importować używanego samochodu wybór pomiędzy zastosowaniem ustalonej skali, cennika lub wyceny obliczyć ile resztkowego bpm trzeba zapłacić. Układ ten będzie obowiązywać od 1 stycznia 2015 roku odzwierciedla wyłącznie pojazdy szkody (tj z ponad wykorzystania obrażeń), a dla pojazdów, które nie są na cennikach (np samochody ekskluzywne sportowe) mogą być stosowane do wyceny wyceny. Dla wszystkich innych pojazdów należy do określania wartości i związane z pay bpm kwoty zostaną wykorzystane standardowej tabeli, lub cenniku powszechnie stosowanych. Wycena nie jest już ważny.  "Wykorzystanie sprawozdań z oceny i przedstawić dowody, że jest inaczej przez podatkowej poprzez monitorowanie i licznik wyceny, okazało się w praktyce, pracochłonna"Zgodnie z szafy. Więc to całkowicie usuwa wycenę możliwych.

To jest wystający do tego stopnia, że ​​sędziowie UE egzekwowane że wycena była szersza niż tylko cenniku lub na stole; aby uniknąć nieuczciwej konkurencji między zagranicznego i krajowego dealera samochodowego. Bez wątpienia będzie to ponownie otworzyć nową (i długie) proces prawny. "Europejski orzecznictwo, że pojazdy nie mogą być opodatkowane w większym stopniu od importu z państw członkowskich innych niż BPM BPM zarejestrowaną w podobnych pojazdów już zarejestrowanych w Holandii (...). Ponieważ cenniku wartość zużytych pojazdów z nie więcej niż normalnego uszkodzenia zbliża stosowne, środki te pozostają w granicach narzuconych przez prawo europejskie"Jednak mówi finanse w planie podatkowego.

Jednak Stowarzyszenie RAI jest zadowolony z tego środka. "To podnosi barierę przed nieuczciwą konkurencją, które czasami są zaangażowane w imporcie"Powiedział rzecznik Harald Bresser.

 

walka prawny

Rzeczoznawca Frank Bolsenbroek jednak bardzo rozstrojony. Walczy lat z organami podatkowymi o swoich wycenach, który często sędzia powinien dostać to samo dla swoich klientów. "Ten rząd nie może faktycznie zrobić, ponieważ podnosi jako Érôme barièrre importować samochody. Tak to idzie przez wiele lat, był na dworze będzie znowu musiał zrobić to dobrze. Ale do tego czasu, podatek ponownie jednakowo chronione. Środek ten, jak rozumiem teraz wydaje mi się nie do utrzymania. Weźmy na przykład pytanie: co to jest uszkodzenie samochodów? ex-wynajem samochodów zagranicznych, na przykład, mają dużo używać uszkodzenia one provably są warte mniej niż „zwykłych” samochodów z dobrą konserwację i normalnego zużycia. Skarb teraz uważa, że ​​nie spełnia normalnego cennika. To nie jest kategorycznie prawdziwe. Ale będziemy musieli zobaczyć, jak Sąd Najwyższy orzekł na coś, a teraz jesteśmy lata później."